bieg górski

TuT Bieg Górski – Co to jest

Pełna nazwa imprezy to Trójmieski Ultra Track. Taki misz masz polsko-angielski opisujący bieg górski i dające poczucie, że jest to impreza międzynarodowa. Ma ona za sobą już kilka edycji letnich i zimowych, ale w związku z bogatą ofertą biegów górskich, długodystansowych w Polsce i zagranicą, organizatorzy zdecydowali ograniczyć się tylko do jednej z nich.  Trójmiesjki Ultra Track (TUT) jest imprezą sportową organizowaną przez Klub Maratoński Truchcik Łubianka we współpracy z najbliższymi przyjaciółmi ze środowiska biegowego. Jego celem jest

  • popularyzacja biegania,
  • popularyzacja Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego,
  • promocja atrakcyjnych terenów Trójmiasta,
  • integracja środowiska biegaczy,

Nikt nie powiedział, że ultra musi mieć miejsce tylko w górach i ten cel pewnie przyświecał organizatorom. 

Dlaczego Ultra?

Biegam już od kilku lat i jak każdy z nas z czasem zaczyna szukać przygód, czegoś więcej niż bieganie krótkich dystansów. Biegając po okolicznych lasach w ramach treningu tlenowego z grupą Straszyn Biega miałem okazję spotykać się z Bartkiem Wasińskim, który jak się okazało jest zapalonym ultrasem i tą pasją sukcesywnie zaczął zarażać innych.

bieg górski  

Każdy z nas wie, jak działa się pod wpływem grupy i długo nie trzeba było czekać na efekty. Kilka osób zapisało się na letnią wersję TuT w lipca 2016, co podziałało jak płachta na byka. Ja nie dam rady? Zapisałem się a potem zacząłem się zastanawiać co takiego zrobiłem? Przecież najdłuższy mój dystans to Maraton w Gdańsku, to jak dać radę przebiec ponad 65km i to z nie małymi przewyższeniami. Trudno tu o lepszą motywację. A dlaczego piszę o tym biegu? Bo już się nie mogę doczekać kolejnej edycji, która ma miejsc 17.02.2018.

bieg górski

Trasa

Bieg główny TUT rozgrywany jest na dystansie: ok. 65 km. Większość trasy biegu prowadzi turystycznymi szlakami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego z niewielkimi odcinkami po drogach asfaltowych lub poza szlakiem (po leśnych ścieżkach). Odbywa się też bieg towarzyszący GRUBA PIĘTNASTKA rozgrywany na dystansie: ok. 15 km, który stanowi ostatni odcinek biegu ultra i jest nabardziej wymagający. Na trasie biegu ustawione są punkty odżywcze oraz punkt nawadniania w trzech miejscach. 

bieg górski

Punkt 1: 22km – Gdynia Orłowo

Punkt 2: 42km (Spacerowa),

Punkt 3: 55km (Rybakówka),

Meta : 65km

Do drugiego punktu odżywczego trasa jest glównie płaska i niezbyt wymagająca. Spokojnie można biec tempem konwersacyjnym ze znajomymi opowiadając liczne historie życia. W końcu to prawie kilka godzin od startu. Schody zaczynają się od wspomnianego punktu odżywczego, natomiast ekipa wolotariuszy zlokalizowana w tym miejscu (organizatorzy Kaszubskiej Poniewierki) na pewno naładują pozytwyną energią na dalszą część trasy. 

bieg górski

Ostatnie kilometry to zdecydowanie trudniejsze podbiegi i strome zbiegi. Niby niewielki dystans dzielący do mety, ale przy ogromnym zmęczeniu dający mocno w kość. Jednakże wizja końca wyścigu na tyle daje mocy, że pokonuje się je najszybciej.

Każdy z moich udziałów w tej imprezie dostarczał mi nowych doświadczeń. Letnią wersję biegu pokonałem w czasie powyżej 8 godzin. Niestety nie udało mi się zejść poniżej, ale w związku z tym, że był to mój pierwszy udział w tego rodzju biegu, chciałem zapoznać się o co tak naprawdę chodzi w ultra. Czemu ludzie tak się w nim zakochują? Zimą teoretycznie powinno się biec wolniej ze względu na trudniejsze warunki, natomiast doświadczenie oraz znajomość trasy pozwoliła ukończyć bieg z czasem 7:40. Szybciej już nie muszę 🙂 

bieg górski

Kryzyz

Kiedyś zawsze złapie, ale sztuką jest go przetrzymać. W pierwszej edycji pojawił się na dobiegu do drugiego punktu odżywczego. Silne bólne w brzuchu nie pomagały raczej w biegu. Na szczęście w okolicy był Bartek, który poczęstował mnie kilkoma tabletkami magnezu. Ta cała sytuacja sprawiła, że do kolejnego biegu podszedłem już z głową i z odpowiednim przygotowaniem zarówno pod kątem wyposażenia na bieg, jak również odżywiania przed startem.

Co dostajemy w zamian za wpisowe i udział w TuT bieg górski

  • Super zabawę, możliwość poznania ludzi, którzy zaczynają swoją przygodę, jak również doświadczonych ultrasów
  • Bufety na trasie – chyba najlepsze na świecie. Zaopatrzone we wszystko co sobie dusza zapragnie i pod dostatkiem. Trasa oznaczona perfekcyjnie be konieczności zerkania na zegarek.
  • Bieg oczywiście nie mógłby się odbyć bez pomocy wolotariuszy, których życzliwość zapamiętacie na lata. Podobnie bufet na mecie.
  • Na koniec super dedykowany impresie Buff.

 

 

2 Replies to “TuT – Zimowy bieg górski nad morzem”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.